ГоловнаСад та городЯк правильно підготувати сад до зими

Як правильно підготувати сад до зими

Закінчення сезону, крім завершення збору урожаю, передбачає багато роботи по підготовці рослин до зими. На клумбах і в квітнику необхідно зрізати і укрити квіти: в’юнкі троянди, кущові троянди, викопати цибулинні квіти на зберігання. У саду також очікує досить багато роботи. Як правильно підготувати сад до зими, щоб наступного року він порадував Вас гарним урожаєм.

Як правильно підготувати сад до зими: знищення шкідників і хвороб дерев

Як правильно підготувати сад до зими
Перед зимою плодові дерева потрібно обприскати розчином сечовини

Обприскування плодових дерев від шкідників часто роблять ранньою весною. Досвідчені садоводи проводять цю процедуру восени, підчас та після листопаду. Адже більшість робіт на городі завершено, тобто є більше вільного часу і бруньки вже сплять і можна не хвилюватися, що вони будуть уражені розчином.

Зазвичай, восени дерева обприскують сечовиною (карбамідом). Для осіннього обприскування робиться досить концентрований розчин: 500-700 г препарату на 10 л води. така концентрація знищує всі інфекції, а не тільки паршу чи п’ятнистість. Також цей розчин прискорює перегнивання впалого листя і всі шкідники і хвороби, які були на ньому, загинуть.

Для посилення дії сечовини, можна додати у розчин 100 г залізного купоросу, щоб точно знищити і шкідливі грибки.

Застереження:

Не можна змушувати одночасно мідний і залізний купорос. Також не можна змішувати бордоську рідину і залізний купорос.

Оптимальна температура обприскування саду до зими повинна бути не нижче +3…+4° С. Обприскувати дерева треба у сонячний день без вітру.

Як правильно підготувати сад до зими: підготовка стовбурів

Як правильно підготувати сад до зими
Перед побілкою на зиму треба ретельно очистити кору

Плодові дерева потрібно побілити до зими. Перед побілкою стовбури дерев треба підготувати. Для цього розстеліть навколо стовбура і основних гілок рядно чи плівку і очистіть стовбур від відмерлої кори, моху та лишайників. Ця процедура обов’язкова, виконувати її потрібно металевою щіткою або спеціальним садовим шкребком.

Зчищену кору потрібно зібрати і спалити. Тріщини на деревах замазують садовим варом. Якщо на стовбурі є ранки, їх потрібно промити розчином залізного купоросу і потім також закрити садовим варом.

Молоді дерева чистити не можна, бо у них дуже ніжна кора і її легко пошкодити. Молоді дерева до 3-5 років з гладеньким стовбуром, наприклад, як у черешні або волоського горіха, краще не білити, поки вони ще не підростуть.

Як правильно підготувати сад до зими: побілка

Як правильно підготувати сад до зими
Побілка на зиму захистить стовбури дерев від негоди і стане профілактикою від шкідників і хвороб

Процедура побілки дерев під зиму не тільки рятує кору від різких перепадів температур і сонячних опіків, а ще й знищує шкідників, які живуть у корі, вбиває лишайники, мох. Для теплолюбивих сортів плодових дерев, побілка ще й захищає від обледеніння кори стовбура.

Частіше за все для побілки використовується гашене вапно з розрахунку 2-3 кг на 10 л води. Розчин повинен бути консистенцією, як густа сметана. Корисно для дерев буде, якщо в цей розчин для побілки додати ще 100-300 г залізного купоросу. Завдяки йому побілка стане не тільки красивого кольору, але й стане профілактикою таких небезпечних захворювань кори, як чорний і європейський рак, цитоспороз. Навіть короїди не люблять чіпати побілені дерева.

Побілку під зиму радять проводити у два шари, бо один шар може змитися вже до середини зими.

Категорично не можна використовувати для побілки фарбу, яка не призначена саме для цього.

Оптимальний час побілки дерев під зиму вважається жовтень-листопад, це багато в чому залежить від температури повітря. Фахівці радять, якщо є можливість, старатися білити плодові дерева якомога пізніше, щоб ближче до суттєвих заморозків.

Перед побілкою треба подивитись прогноз погоди на найближчі кілька днів. День побілки повинен бути сонячним і сухим, щоб її не змило дощем (суху побілку не змиє навіть злива, а от свіжу, тільки нанесену може змити  навіть невеликий дощ). Тобто після побілки має бути ще два-три теплих сухих дня.

Як правильно підготувати сад до зими: полив

Як правильно підготувати сад до зими
Осінній полив дуже важливий для майбутнього урожаю

Дуже важлива процедура підготовки саду до зими – полив. На жаль, насиченням дерев вологою багато людей нехтують, вважаючи, що осінні дощі змочать землю. Проте це помилка, адже дощ навряд чи зможе промочити землю на 70 см – саме так потрібно просичити водою грунт при осінній волого зарядці. Не багато людей знають, але часто теплолюбиві культури вимерзають чи підмерзають через недостатню насиченість вологою. Коріння рослин менше страждає через морози, тому що вологий грунт не промерзає на велику глибину.

За теплий сезон, поки дерева всмоктують воду, на коренях утворюються вапняні «чохли», що ускладнюють процес всмоктування. А якщо грунт взимку буде вологим, то в усьому прошарку з корінням, він буде кілька разів замерзати і розморожувати, що призведе до руйнації цих «чохлів». В результаті дерева навесні краще ростуть і плодоносять.

Ще важлива перевага осіннього поливу – навесні сад не треба поливати і у Вас буде більше часу на більш нагальні потреби весняних робіт.

Садоводи радять проводити полив під зиму якомога пізніше, але треба встигнути до сильних морозів, щоб грунт був насичений вологою, а зверху взявся льодом. Якщо поливати раніше, коли на дворі ще тепло, то час вологи випарується. Проте ефект зволоження все одно залишиться, хоча і в меншому масштабі.

На одне доросле дерево для поливу під зиму треба близько 100 л води. звичайно, на рівну поверхню стільки не налити, тому полив виконують у кілька етапів. Щоб пришвидшити процедуру поливу, можна зробити навколо дерева лунку і туди поливати воду, вона поступово буде всмоктуватися у землю під деревом.

Полив дерев під зиму оптимально робити, коли дерева починають активно скидати листя. Справа в тому, що якщо провести полив раніше, в деревах можуть розпочатися ростові процеси, що напередодні зими дуже шкідливо. Особливо це стосується молодих дерев. Під час листопаду коріння вже перестає споживати у великій кількості вологу, і такої неприємності не відбудеться.

Стежити за нами у Facebook

Cтатті пов'язані за темами

Ви не можете копіювати текст