В Україні склалися певні традиції під час святкування Різдва та Нового року: колядування, щедрування та засівання. Ці традиції складалися багато років і народні свята були прив’язані до визначних церковних і світських дат. Коли в Україні співають колядки, щедрівки і коли треба засівати, ми розповімо трохи докладніше.

Коли потрібно колядувати

Колядування досить давня традиція в Україні. Це дійство відбувається у Святвечір напередодні Різдва. Християни, які справляють обряди за Юліанським календарем, святкують Різдво Христове 7 січня. На святвечір родини зберуться 6 січня. У цей же вечір, дітлахи і дорослі ходять по домівках і колядують, бажаючи щасятя і багатства усім. Для колядування складено багато текстів і музики, які допоможуть побажати злагоди і миру кожній українській родині, багатства у кожній хаті.

Коли потрібно щедрувати

Щедрувати прийнято 13 січня, напередодні Старого Нового року, як прийнято за традицією іменувати цей день. 14 січня – Старий Новий рік не являється офіційним святом, а є народною традицією, що склалася через зміну календаря з Юліанського на Григоріанський.

Зазвичай 13 січня прийнято накривати багаті столи з м’ясом, салом, пирогами, варениками – всім цим смакує родина і пригощають щедрувальників. Готувати багато страв повелося з давніх часів, як побажання, щоб не було бідності і голоду у майбутньому.

Незважаючи, що у цей період ще триває Різдвяний піст, потрібно було виставляти на стіл 12 страв. Головною стравою є кутя. ЇЇ готують з пшениці або ячменю, заправляли тертим маком, горішками, медом з додаванням узвару.

Традиційно 13 січня щедрувальники ходять по домівках, вітаючи хазяїв та своїм співом щедрівок, захищаючи їх домівки від темних сил, які прокидалися цієї ночі.

Щедрівка Миколи Леонтовича стала візітівкою по всьому світу.

Коли потрібно засівати

Існує традиція, що на ранок Старого Нового року 14 січня діти ходять посівати. Для засівання потрібно підготувати зерно (пшеницю, жито, ячмінь, гречку) та ходити по домівках. За традицією, не можна засівати голими руками – обов’язково повинні бути рукавички. При засіванні зерна, потрібно читати віршики з побажанням щастя і багатства всій родині. Вважається, що зерно, котрим засіяли, не можна змітати до заходу сонця.