Радониця – це день поминання померлих, який в народі називають — Проводи. Цей день символізує радість воскресіння померлих, завдяки жертві, яку приніс наш Господь Ісус Христос. Існують певні правила, які вказують що можна робити на Проводи, а чого варто уникати.

Радониця або Проводи: коли відмічається у 2020 році

Протягом року церковний календар має дати, коли проходить проминання померлих. Такі дні називають Батьківські суботи або поминальні дні. Поминальний день, який настає на 9 день після Великодня, у 2020 році відмічається 28 квітня.

Назва дня весняного поминання покійних – Радониця, утворено від слова «радість». На перший погляд це може здатися дивним, адже кладовище не може асоціюватися з радістю. Кладовище – це місце скорботи і печалі. Але церква пояснює це так, що в цей день, коли люди несуть своїм померлим рідним Великодню радість — звістка про те, що Христос Воскрес, «Христосуючись з померлими», як говорили предки.

Радониця або Проводи: що можна робити, а що ні

На Проводи прийнято ходити на кладовище, прибирати і упорядковувати могили, висаджувати квіти на місці поховання померлих рідних.

У господинь часто виникає питання: чи можна на Проводи прибирати вдома? Священики вважають, що можна, якщо це не замінить і не буде відволікати від призначення цього важливого дня – поминання померлих.

Часте запитання, чи можна вінчатися на Радоницю і хрестити дітей. Церква на Проводи зазвичай не проводить обряд вінчання.

Чи можна на Радоницю поминати людей нехрещених і самовбивць?

Існує церковні закони, за якими нехрещені люди і ті, хто покінчив життя самогубством, не згадуються в Церкві за упокій. Але родичі, які їх оплакують, можуть їх поминати в своїх приватних молитвах, попередньо обговоривши це питання зі своїм духівником. За таких людей прийнято годувати птахів і подавати милостиню. Обряд хрещення проводиться в будь-які дні без будь-яких обмежень і заборон. Просто в цей день може бути складно організувати хрестини, тому що в цей день священики можуть бути зайняті поминанням покійних і відвідинами кладовищ.

Що не варто робити на Проводи

Церква застерігає віруючих від пияцтва і об’їдання на кладовищі. Не можна галасувати, кричати і гучно сміятися. Щоб не шкодити довкіллю, служителі церкви закликають не приносити штучні квіти на могили, а краще вирощувати справжні рослини.

На проводи, після прибирання могил, потрібно помолитися за душі померлих з надією на вічне життя.