Сезон активності кліщів розпочався. Зазвичай, пік активності припадає на кінець весни – початок літа. Кліщі активізувалися навесні і погода сприяє цьому, фахівці дали поради, як вберегтися і що робити в разі укусу кліща.

Укус кліща: чим загрожує укус кліща

При укусі кліща, людині загрожує низка серйозних хвороб. Це загрожує енцефалітом і хворобою Лайма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз). Хвороба вражає нервову і серцево-судинну системи, суглоби і опорно-руховий апарат і може призвести до інвалідності. Тому, виїжджаючи на природу, прийміть заходи, щоб захистити себе від кліщів.

Укус кліща: поради  як убезпечити себе від укусу кліща

Потрібно надягати правильний одяг.

Виїжджаючи на природу чи йдучи на прогулянку в парк, обирайте одяг з довгим рукавом і штани, щоб максимально закрити всі ділянки тіла. На природі штани краще заправити у шкарпетки. Також, бажано надягати світлий одяг, бо на темному важче помітити кліща.

Спреї від кліщів

Фахівці рекомендують використовувати спеціальні спреї, які відлякують комах, у тому числі і кліщів. Старайтеся використовувати засоби, які містять DEET, пікарідін або масло евкаліпта і лимона. Ви можете навіть обприскати свій одяг продуктами, що містять перметрин, який залишиться на одязі навіть після декількох циклів проходження через пральну машину. Спеціалісти стверджують, що перметрин діє протягом чотирьох-шести тижнів, а може і довше.

Перевірка шкіри на наявність кліщів

Слідуючи правилам убезпечення від укусу кліщів, все одно потрібно регулярно перевіряти шкіру, адже ні один засіб не дає 100% гарантії від укусу. Тому важливо після повернення з прогулянки уважно передивитися шкіру. Прийміть душ незабаром після того, як були на відкритому повітрі. Душ протягом найближчих двох годин знижує ризик укусу кліща. Пам’ятайте, що кліщ присмоктується до тіла протягом приблизно двох годин.

Ареал проживання кліщів може бути не тільки в лісі. Вони можуть жити у міських парках чи на деревах на Вашому подвір’ї. Вони можуть переноситись, зачепившись за птахів, мишей й інших тварин, а потім з них кліщі переміщуються на людину.

Укус кліща: що робити при укусі кліща

Якщо вкусив кліщ, потрібно не гаяти час і відразу звернутися в травмпункт. Там кліща витягнуть і відразу передадуть в лабораторію на аналізи.

Якщо такої можливості немає, то слід обережно викрутити його пінцетом, ниткою або спеціальним гачком, який продається в аптеці. Місце укусу кліща потрібно обробити спиртом.

Поетапні рекомендації по видаленню кліща самостійно

  1. Рухом проти годинникової стрілки, ніби викручуємо саморіз, витягуємо кліща з шкіри. Уважно слідкуйте, щоб головка кліща не відірвалась
Якщо такої можливості немає, то слід обережно викрутити його пінцетом, ниткою або спеціальним гачком, який продається в аптеці. Місце укусу кліща потрібно обробити спиртом.
Як правильно тримати, щоб кліщ не залищився в тілі

2. Якщо кліща довелося витягати на природі, можна скористатися звичайною ниткою. За її допомогою, потрібно обв’язати хоботок кліща біля самої поверхні шкіри, а потім легкими ривками витягти назовні.

3. Після видалення, необхідно переконатися у тому, що кліщ цілий, покласти його в герметичний посуд і якнайскоріше доставити на аналіз.

4. Місце укусу кліща змазати спиртом чи наявним у Вас антисептиком.

Кліщі активізувалися навесні, поради як вберегтися
Обережно витягуємо кліща і відправляємо на аналіз

Якщо Ви стали жертвою укусу кліща – уважно стежте за своїм станом. Початок хвороби Лайма схоже на звичайну застуду або грип. Симптоми після укусу кліща: збільшуються лімфатичні вузли, з’являються болі в суглобах, м’язах, або підвищується температура тіла.

У більшості інфікованих людей на місці укусу кліща (на 2-4 день, іноді через 2 місяці, а частіше – через 12-14 днів) виникає червона пляма, яка збільшується і може досягати в діаметрі від 3 см до 20 см і більше. Якщо з’явилася червона пляма, потрібно одразу терміново звернутися за медичною допомогою до лікаря-інфекціоніста.